Yeni nesil'in adresi...TURCS.JEUN.FR
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Yeni nesil'in adresi...TURCS.JEUN.FR

Pour une jeunesse turque qui bouge

AccueilAccueil  PortailPortail  GalerieGalerie  RechercherRechercher  Dernières imagesDernières images  S'enregistrerS'enregistrer  Connexion  
Rechercher

Résultats par :

Rechercher Recherche avancée
Derniers sujets
» FRANSADA EBRU KURSU ABELFORT COURS DE EBRU
Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya Icon_minitimeSam 30 Mai - 22:30 par sevkibaba

» BAYANLARA OZEL
Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya Icon_minitimeSam 30 Mai - 13:43 par sevkibaba

» cours de ebru
Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya Icon_minitimeSam 30 Mai - 13:38 par sevkibaba

» fransada turk ebrulari
Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya Icon_minitimeSam 30 Mai - 13:36 par sevkibaba

» Ebru Sanati
Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya Icon_minitimeSam 30 Mai - 13:24 par sevkibaba

» Kadin Milleti Erkekleri Nasil Öldürür ??
Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya Icon_minitimeJeu 1 Mai - 0:23 par mevlana89

» Darbecilikten, Cuntaciliktan, Demokrasi Kahramanligina !..
Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya Icon_minitimeMar 25 Mar - 20:28 par serdengeçti

» Sevdali Siirler
Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya Icon_minitimeLun 24 Mar - 14:13 par serdengeçti

» Muzik Oyunu 1
Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya Icon_minitimeMer 19 Mar - 19:08 par mevlana89

» Alyans neden 4. parmakta?
Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya Icon_minitimeMer 19 Mar - 19:00 par mevlana89

Navigation
 Portal
 Ana Sayfa
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Forum
Partners
forum gratuit Annuaire des forums
Le bottin des forums Forum
Le Deal du moment : -39%
Pack Home Cinéma Magnat Monitor : Ampli DENON ...
Voir le deal
1190 €
anipassion.com

Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya

3 participants
AuteurMessage
Rüstem

Rüstem

Masculin

Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya Empty
MessageSujet: Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya   Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya Icon_minitimeMar 5 Déc - 20:11

Berdel...

Şahe Fidan, sırtında bir buçuk aylık bebeğiyle kendini astı...

Kimdi Şahe Fidan?

Şanlıurfa'nın Yeşildere köyünde yaşıyordu. Ağabeyiyle evlendirilen kızın erkek kardeşine "berdel" olarak verilmişti.

Mutlu olamadı bu evlilikten Şahe Fidan. Üç yıl acılı geçti. Dayak yedi, horlandı. Birkaç kez baba evine sığındı.

On gün önce yine baba evine kaçtı Şahe Fidan bebeğiyle birlikte. Babası ve kardeşleri dövdü Şahe'yi.

Şahe dayanamadı ve sırtında bebeğiyle intihar etti...

Şahe Fidan'ın intiharı üzerine aile meclisi toplandı. Şimdi sıra on dokuz yaşındaki kardeşine gelmişti.

Fidan ailesi ya oğullarını evlendirdikleri Gören ailesine başlık parası ödeyecekler ya da on dokuz yaşındaki kızlarını Aziz Gören 'e ikinci "berdel" olarak vereceklerdi...

Töreler böyleydi Güneydoğu'da...

Şeyhlerin, şıhların, ağaların egemen olduğu aşiret toplumlarında bunun adına "töre" deniliyordu...

İlkelliğin, bağnazlığın yaşam biçimine dönüştüğü, kadının horlandığı bölgede intiharlar bu yüzden artıyor, 2006 Türkiyesi'ndeki bu görüntüler, insanın yüreğini acıtıyordu...

Şahe Fidan geriye iki çocuk bırakmıştı...

Bir buçuk yaşında Abut ve kızı Zehra ...

Kahrolası bir yaşam!..

Batası bir dünya!..

Alın yazısı mıydı bir teyzenin "berdel" olarak Aziz'e verilmesi...

Başlık parası!..

Gazete sayfalarına " berdel" öyküleri, "töre cinayetleri" yayılıyor gün gün...

Yıllar öncesini anımsıyorum...

Acaba kaç kez yazdım bu konuları?

İnanın anımsamıyorum...

Bir soru geliyor aklıma bu sırada:

"Yaşam bu mu?"

Anadolu kadınının önceden çizilmiş bir kader çizgisinde yitirilmiş sevdaları, aşağılanmışlığını görmeyenler, baskıları umursamayanlar " sıkmabaş" ı sabah akşam ısıtıp ısıtıp önümüze sürüyorlar...

Fırat 'ın sularına kaç kadın atladı bugüne dek? Batman'da kaç genç kız, kadın intihar etti? Kaç çocuk evlendirildi dedesi yaşında adamla?

On yıl önce otuz yaşındaki Cemile, Fırat'ın sularına attı kendini...

Tek başına değildi!

Üç çocuğuyla birlikte Fırat'ın sularına gömülürken ne bir çığlık sesi duyuldu ne de hıçkırık...

Kim anımsıyor Cemile'nin öyküsünü? Kim bilir çocukları Rukiye 'yi, Tacettin 'i, Fevzettin 'i...

Neden ölümü seçmişti Cemile?

Sabah akşam dayak yiyordu kocasından. Birkaç kez baba evine sığınmıştı. On bir yıl dayandı acıya. Sonra intihar etti üç çocuğuyla...

Anlattıklarım Türkiye'nin yıllardır bilinen, ancak göz ardı edilen gerçek yüzüdür...

Dine dayalı bir yaşam... Şeyhler, şıhlar, ağalar... Berdel... Töre...

Bir toplum eğitimle çağdaş ve uygar dünyaya ayak uydurabilir...

Köy Enstitüleri bu yüzden kurulmuştur. Mustafa Kemal 'in "Aydınlanma Devrimi" nin çizdiği yol budur. Kemalizm böyle bir gerçeğin ifadesidir...

Türkiye 'yi geriye çeken, ilkelliği yaşam biçimi olarak görenler "berdel" i Meclis kürsüsünden savunur; "laikliği" bilerek "laikçilik" diye yorumlar; Batman'daki intiharları "imamlarla" çözmeye çalışır...

Batman 'daki bir Yezidi kızı Sünni Müslüman bir gence kaçınca kıyamet koptu, olay AB Parlamentosu'na taşındı...

Yezidi kızla Müslüman genç evlenemezlermiş?

Olacak şey değil bunlar, ama gerçek bu!..

İnsan yaşamı toprak yarmalar, sarp geçitler gibidir...

Güneydoğu'da kadın olmak zordur...

Ben dün öğle saatlerinde "berdel" i yazarken laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti' nin, Türk kadınlarına 1934 yılında kazandırdığı " seçme ve seçilme özgürlüğü" nü düşündüm...

Bugün TBMM'de 24 kadın milletvekili var. Bu sayı 1935 yılında 18, 1939 'da 15, 1943 'te 16' ydı...

İşte Türkiye'de kadının değeri...

Gözlerimi yumdum, Fırat kıyılarında dolaştım, Malabadi Köprüsü'nden baktım aşağılara...

İnsan yaşamı neydi?

Bozbulanık ırmaklar, çayırlar, göller, denizler...

Bir kelebeğin kadın yüreğinde havalanmasını istemek çok mu zordu?..
Revenir en haut Aller en bas
http://rustem4ever.skyblog.com
Esra

Esra

Féminin

MessageSujet: Re: Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya   Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya Icon_minitimeSam 16 Déc - 1:45

EGITIM EGITIM EGTITIM

Bu arada "dine dayali bi yasam "demissin, eger o yasam dine dayali olsaydi bunlarin hicbiri olmazdi Rustem arkadasim, dinle hic bir alakasi olmadigin icin bu boyle...

Kur'an 'in ilk ayetlerinden biri "kiz cocukalrini canli canli gommeyin" idi...

Peygamberimizin Veda Hutbesinde ilk soyledigi kan davasini kaldirdigiydi...

Onlarin yaptigi Din'le alaksi yok resmen dinsizlik bunu yaparak dinden cikiyorlar!!!
serdengeçti

serdengeçti

Masculin

MessageSujet: Re: Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya   Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya Icon_minitimeLun 25 Fév - 1:26

Tore'yi, tore cinayetlerini dinle bagdastirmak en buyuk gunahtir !

Islam'dan onceki yapilan sapikliklari gunumuze kadar tasayan insanlardir bunlar, kildiklari namaz çarpar mazAllah onlari !

Seyh diye dolasan kufre dusmus insanlar, gerçek mursid'lerin, seyhlerin imanina inancina haysiyetine leke dusurmekteler !

Her sakal uzatan hacca giden, 24 saat basini secdeden kaldirmayan seyh olamaz mu'min olamaz, Musluman once insan olacak, Hak ve batili birbirinden ayirmasini bilecek !
Contenu sponsorisé

MessageSujet: Re: Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya   Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya Icon_minitime

Kadina dayak ve töre cinayetlerine HAYIR Hikmet Cetinkaya
Page 1 sur 1